
I Avesta finns något så unikt som en industrihistorisk visent!
I Avesta Visentpark finns norra Europas största samling visenter, starkt förknippade med framväxten av Avesta som industristad under 1900-talet. Under 48 år ledde Axel Ax:son Johnson Avesta Jernverk, och man kan förstå varför nuvarande generationer Avestabor ser Johnsonfamiljen som grundare till det nutida Avesta. År 1870 hade Avesta 600 invånare. I och med att Avesta AB införlivades i Avesta-Sheffield AB år 1992 och familjen Johnsons tid som bruksledare i Avesta var över efter närmare 90 år, var invånarantalet närmare 30000.
Visenten, urtidsdjuret med de kraftiga hornen och pälsen, hade blivit en symbol för Avesta Jernverk. I början av 1900-talet var de praktiskt taget helt utrotade. Vid den tiden fanns bara ett femtiotal visenter kvar i hela världen. Dessa fanns i zoologiska trädgårdar och i enskilda hägn, framförallt i Tyskland. En avgörande insats för att rädda visenten gjordes av Axel Ax:son Johnson och Avesta Visentpark. Även Johnsonkoncernens affärsintressen och stora export till Ryssland, bakom järnridån, bidrog till import av visenter. Idag är Avesta Visentpark en av de mest intressanta avelscentralerna i Europa och drivs av Avesta kommun.
Denna stora monumentalskulptur föreställer visenttjuren Pudam som importerades till Avesta Visentpark år 1969 från Niepolomice i Polen. Skulpturen är gjuten i rostfritt stål och väger 1350 kg, skapad av konstnären Lars Andersson.
Välkommen till Avesta Visentpark där du kan möta dessa mäktiga urtidsdjur öga mot öga! Parken håller öppet maj-september. Avelcentral, ladugårdscafé, barnaktiviteter, guidade turer. Kontakta gärna Avesta Turistbyrå för mer information: 0226-645040.